‹ Prev
Next ›
Nobo Premium Plus Blue Felt Lockable Noticeboard Display Case 18 x A4 1355x970mm 1915334 DD
- Lockable notice board with sliding safety glass doors and unobtrusive integrated corner lock
- Excellent felt surface to securely pin and display notices
- Size: 18xA4 sheets, 1355x970mm
- Bordered by a modern stylish aluminum trim
- Fixed with a rail and through corner wall mounting
£1,028.80
Inc. VAT £1,234.56
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | Blue |
| Frame material | Aluminium |
| Frame colour | Aluminium |
| Surface colour | Blue |
| Door thickness | 4 mm |
| Surface material | Felt |
| Orientation | Landscape |
| Frame | Yes |
| Key lock | Yes |
| Door type | Sliding |
| Door material | Glass |
| Width | 1355 mm |
| Height | 970 mm |
| Depth | 63 mm |
| Inner depth | 2 cm |
| Borders | 2.8 cm |
| Weight | 27.2 kg |
Product Information
| Brand | Nobo |
| Type | Display Board |
Description
Felt lockable notice board with sliding glass doors and unobtrusive integrated corner lock. Complete with a modern stylish aluminum trim and fixed with a rail and through corner wall mounting. Excellent felt notice board surface to securely pin and display your notices. Size: 18xA4 sheets.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.