‹ Prev
Next ›
Nobo 1915170 Premium Plus Melamine Whiteboard 1500x1000mm
- Melamine whiteboard surface delivering a good level of erasability for light use
- Size: 1500x1000mm
- Bordered by a modern stylish aluminum trim
- Fixed with a traditional through corner wall mounting
- A large whiteboard pen tray for the convenient storage of whiteboard markers and erasers
- Supplied with a Nobo whiteboard pen
£370.16
Inc. VAT £444.19
Product Details
General Information
| Size | 1500x1000mm |
| Working area | 1476 x 966 mm |
| Installation type | Fixed |
| Surface material | Melamine |
| Frame | Yes |
| Frame material | Aluminium |
| Orientation | Horizontally/Vertically |
| Product colour | White |
| Width | 1508 mm |
| Depth | 17 mm |
| Height | 998 mm |
| Weight | 13.2 kg |
| Pen tray included | Yes |
| Marker included | Yes |
Product Information
| Brand | Nobo |
| Type | Whiteboard |
Description
Melamine non magnetic whiteboard with a modern stylish aluminum trim. Fixed by a through corner wall mounting and includes a large whiteboard pen tray for the convenient storage of whiteboard markers and erasers. The melamine whiteboard surface delivers a good level of erasability for light use. Size: 1500x1000mm.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.