Product Details
General Information
| Native aspect ratio | 4 |
| Viewable screen height (H) | 192 cm |
| Viewable screen width (W) | 144 cm |
| Drive type | Motorized |
| Diagonal (metric) | 240 cm |
| Overall screen size (Height x Width) | 197 x 149 cm |
| Remotely operated | Yes |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Product colour | White |
| Case colour | Grey |
| Material | Canvas |
| Width | 1615 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 2150 mm |
| Package width | 183 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 2310 mm |
| Remote control included | Yes |
Product Information
| Brand | Nobo |
| Type | Projection Screen |
Description
- Ideal for corporate office and home cinema installations: Flame retardant matt white projection screen surface for high quality colour images 4:3 widescreen format screen Plug ‘n' play technology means the screen plugs straight into standard mains electricity socket, no professional wiring required RF remote control in addition to wall mounted switch for complete flexibility when raising or lowering screen Hassle-free projection – simple wall mounted switch to raise or lower screen Discreet wall or ceiling mounting using integral end brackets Ultra quiet smooth motor operation
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.