‹ Prev
Next ›
Obex Barriers® Wall Mounted Belt Barrier; Belt Length mm: 3000; Black Housing; Black/Yellow Chevron
Non-Returnable
- Manufactured with a steel housing
- Heavy duty nylon construction means the belt won’t fray or break even in the toughest conditions
- Ideal for hallways, doors, factories, warehouses & much more
- Complete with receiver clip
- Belt Depth mm: 50
£47.40
Inc. VAT £56.88
Product Details
General Information
| Material | Steel |
| Dimensions | 114x90x120mm |
| Country of Origin | China |
| Belt Length | 3m |
| Belt Colour | Black/Yellow |
| Belt Width | 50mm |
| Barrier Type | Retractable Belt Barrier |
| Colour | Black |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Printed | Chevron Pattern |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Obex Barriers® |
| Type | Harness |
Description
Manufactured with a steel housing
Heavy duty nylon construction means the belt won’t fray or break even in the toughest conditions
Ideal for hallways, doors, factories, warehouses & much more
Complete with receiver clip
Belt Depth mm: 50
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.