46% Off
‹ Prev
Next ›
OEM Dymo 18488 Rhino Nylon Tape 12mm x 3.5m Black on White S0718100
- The ideal solution for permanent and legible identification for any curved surface such as wires and cables
- These labels remain firmly tightened around the cable
- Developed for heavy-duty environments and provides resistance against abrasion, different temperatures, chemicals, solvents and UV
- No more labels that fall off, looking smeared or poorly written
- Size: 12mm x 3.5m
- Black on White
- Tear-proof industrial-strength adhesive resists moisture, extreme temperatures, UV light and more, so labels won’t curl or fall off
- For flat or textured surfaces, wiring or flags
- Thermal transfer printing technology – label text won’t smudge, smear or fade
- Easy-to-peel, split-back design makes applying labels quick
- Available variety of label widths and a broad colour assortment that meets key OSHA, ANSI and ISO standards
- Compatible with DYMO LabelManager and DYMO Rhino Industrial Printers
£24.92
RRP: £45.92
Inc. VAT £29.90
Product Details
General Information
| Colour | Black on White |
| Tape type | D1 |
| Material | Nylon |
| Tape length | 3.5 m |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 34 mm |
| Package depth | 85 mm |
| Package height | 111 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 37 g |
| Master (outer) case width | 131 mm |
| Master (outer) case length | 470 mm |
| Shipping (inner) case width | 9.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 17.3 cm |
| Shipping (inner) case height | 12.1 cm |
| Master (outer) case volume | 12129 cm³ |
| Tape size | 1.2 cm |
| Quantity inner carton | 5 pc(s) |
| Net weight inner carton | 0.185 kg |
| Gross weight inner carton | 0.225 kg |
| Quantity outer carton | 25 pc(s) |
| Net weight of outer carton | 0.925 kg |
| Gross weight of outer carton | 1.311 kg |
| Package volume | 0.321 L |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Label Tape |
Description
The combination of a permanent adhesive and a superior flexible nylon are the perfect solution for marking any curved surface.No more concerns about labels that pop off after a while. These labels remain firmly tightened around the cable. The combination of a permanent adhesive and a superior flexible nylon are the perfect solution for marking any curved surfaces. Compatible with all RHINO label printers.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.