‹ Prev
Next ›
Palma Task Operator Chair Black Mesh Back Black With Arms
Non-Returnable
- Matching soft mesh seat and backrest
- Single lever lock tilt mechanism
- Height adjustable lumbar support
- Weight tilt tension control
- Height adjustable arms
- Matching nylon 5 star base, frame and arms
- StockCode: 60365DY
£661.56
Inc. VAT £793.87
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Mesh |
| Country of Origin | China |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Height | 500mm |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 445mm |
| Chair Colour | Black |
| Dimensions | 600x590x910-1000mm |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Depth | 520mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 510mm |
| Seat Height | 390-480mm |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Weight | 17.5kg |
Product Information
| Brand | Palma |
| Type | Office Chairs |
Description
The Palma is a unique all-mesh operator chair. Its full mesh upholstery provides great breathability and will give you a suspended and supported seating experience. Seating position can be reclined and adjusted in height and height adjustable arms with soft pad provide additional adjustment.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.