‹ Prev
Next ›
Desk Arm Mount for up to 29in Monitors
Non-Returnable
- Articulating arm allows monitor to be adjusted to the perfect ergonomic position to help reduce eye, back and neck strain
- Integrated cable management provides clean, professional installation finish
- Clamp stlye mounting base accommodates a desktop or counter thickness of 0.2" to 2.2" (5-55mm) thick
- Expertly finished polished aluminum arm and black base with chrome pole
- Compatible with VESA® 75 x 75mm and 100 x 100mm mounting patterns
- Monitor can be positioned anywhere from 0.25" to 18.50" (6 to 470mm) above the desktop surface measured at the center of the adaptor
- Smooth and effortless arm movement provided by bushings at all pivot points
- Accommodates different monitor weights ranging from 8.4 to 17.8lb (3.8 to 8.1kg)
- StockCode: 8PELCT620AG
£115.05
Inc. VAT £138.06
Product Details
General Information
| Colour | Silver/Black |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum screen size | 73.7 cm (29") |
| Mounting type | Desk |
| Maximum weight capacity | 8.4 kg |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -45 - 90° |
| Swivel angle | 180° |
| Angle of rotation | 360° |
| Cable management | Yes |
| Product colour | Black, Silver |
| Weight | 5 kg |
| Package width | 451 mm |
| Package depth | 415 mm |
| Package height | 130 mm |
| Package weight | 5.3 kg |
| Manual | Yes |
| Certification | RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
Product Information
| Brand | Peerless |
| Type | Laptop / Monitor Risers |
Description
The LCT620A and LCT620A-G Desktop Monitor Mounts feature an attractive height adjustable articulating arm that provide perfect ergonomics with optimum monitor positioning for virtually all users. Choose between a clamp-on or grommet mounting base for limitless mounting options on any desktop or countertop surface between ½" to 2" (12 to 55mm) thick.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.