‹ Prev
Next ›
Philips 5000 Series 40B1U5600 40 Inch 3440 x 1440 Pixels Dual Quad HD IPS Panel HDMI DisplayPort USB-C Docking Monitor with Built-in Webcam
Non-Returnable
- Connect your notebook with one USB-C cable
- Built-in KVM switch to easily switch between sources
- IPS LED wide view technology for image and colour accuracy
- CrystalClear images with UltraWide QHD 3440 x 1440 pixels
- DisplayHDR 400 for more lifelike and outstanding visuals
- Built-in stereo speakers for multimedia
- PowerSensor saves up to 75% energy costs
- Accessory within reach
- Tilt, swivel and height-adjust for an ideal viewing position
- LightSensor for the perfect brightness with minimal power
- StockCode: 8PH40B1U5600
£531.92
Inc. VAT £638.30
Product Details
General Information
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Colour | Black |
| Resolution | 3440x1440 |
| Displayport | 1 |
| Dimensions With Stand | 944x280x628mm |
| Environment Support | ENERGY STAR Certified |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Built In Speakers | 2x 5w |
| Monitor Size | 40in |
| Panel Type | IPS |
| Response Time | 4ms (Typical) |
| Manufacturer | Philips |
| Full HD | QHD |
| HDMI Port | 1 |
| Weight | 9.72kg |
| USB Port | USB-C |
| Size Range | 35-49.9in |
Product Information
| Brand | Philips |
| Type | IPS Monitor |
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.