11% Off
‹ Prev
Next ›
Philips E Line 241E1SC 24 Inch 1920 x 1080 Pixels Full HD VA Panel FreeSync 4ms Response Time HDMI VGA LED Monitor
Non-Returnable
- Curved display design for a more immersive experience
- VA display delivers awesome images with wide viewing angles
- 16:9 Full HD display for crisp, detailed images
- Effortlessly smooth gameplay with AMD FreeSync™ technology
- SmartImage game mode optimised for gamers
- SmartContrast for rich black details
- Less eye fatigue with Flicker-Free technology
- LowBlue Mode for easy-on-the-eyes productivity
- HDMI ensures universal digital connectivity
- Mercury Free eco-friendly display
£88.48
RRP: £99.09
Inc. VAT £106.17
Product Details
General Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Colour | Black |
| Resolution | 1920x1080 |
| Dimensions With Stand | 536x202x413mm |
| Dimensions | 536x66x322mm |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 4ms |
| Monitor Size | 24in |
| Panel Type | VA |
| HDMI Port | Yes |
| Full HD | Yes |
| Manufacturer | Philips |
| Size Range | 24-26.9in |
| Weight | 2.46kg |
Product Information
| Brand | Philips |
| Type | VGA Monitor |
Description
Simply immersive
The 24” curved E line display offers a truly immersive experience in a stylish design. Experience crisp Full HD visuals and smooth action with AMD FreeSync™ technology.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.