Product Details
General Information
| Colour | White |
| Material | Steel |
| Battery Included | Yes - 4 x AAA |
| Capacity | 626 Litres |
| Charging Points | Yes |
| Form | Lithium Battery Safe |
| Fire Rating - Flammable Liquid | 90 Minutes |
| Drop Tested | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 1125x650x1685mm |
| Number Of Shelves | 3 Adjustable Shelves |
| Internal Dimensions | 945x440x1505mm |
| Lock Type | Fingerprint Lock |
| Manufacturer | Phoenix |
| Weight | 554kg |
| Warranty | 2 Year Materials and Labour Warranty & Free Lifetime 'After the Fire' Replacement Warranty |
Product Information
| Brand | Phoenix |
| Type | Battery Storage Safe |
Description
THE PHOENIX BATTERY COMMANDER BS1930 SERIES has been design for the protection of life and buildings from the devastating effects of Lithium battery Fires. They offer a safety storage and charging solution for large volume of Lithium-Ion batteries. Lithium-Ion batteries present many risks including thermal runaway caused by a rise in temperature, a shock or faulty manufacture. This can result in the battery igniting and causing a fire that can be extremely difficult to extinguish.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.