Phoenix Fire Fighter Size 2 Fire Safe Electronic Lock White FS0442E
- FIRE PROTECTION (PAPER) – Tested to Swedish NT Fire 017 – 90 Paper, providing up to 90 minutes fire protection for paper documents
- FIRE PROTECTION (DIGITAL MEDIA) – Tested to MTC – DIP120 – 60DM fire test standard, providing 60 minutes fire protection for digital media, DVD’s, USB memory stick and hard drives
- SECURITY PROTECTION – The safe is recommended for an overnight cash risk of £2,500.00 or £25,000.00 valuables
- DROP TEST – Fire and impact tested from 9.1 metres for resistance to the impact of falling through the burning floors of a building
- FITTINGS – Each safe comes complete with height adjustable shelf and lockable cash/valuables drawer
- LOCKING – Fitted with R3 high security and user friendly electronic lock with clear LED display. To further enhance security the lock also features dual control, hidden code and scrambled code.
- FIXING – Ready prepared for floor fixing with fixing bolts for concrete supplied
- SPECIAL FEATURES – Fitted with automatic slam shut door locking
- COLOUR – Finished in a high quality scratch resistant paint RAL9003 White
- DELIVERY - POA
Select Product Options
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Material | Steel |
| Batteries Supplied | Yes - 4x AAA |
| Cash Rating | Overnight: £2,500.00 |
| Capacity | 84 Litres |
| Dimensions (WxDxH) | 520x520x820mm |
| Drop Tested | Yes |
| Fixing | Floor |
| Fire Rating - Data | None |
| Fire Rating - Digital Media | 60 Minutes |
| Fire Rating - Paper | 90 Minutes |
| Form | Data Fire Safe |
| Number Of Shelves | 1 Adjustable Shelf |
| Manufacturer | Phoenix |
| Internal Dimensions | 380x330x670mm |
| Internal Volume | 81-90 Litres |
| Lock Type | Electronic Lock, 4-16 Digits |
| Weight | 120kg |
| Warranty | 2 Year Materials and Labour Warranty & Free Lifetime 'After the Fire' Replacement Warranty |
| Valuables Cover | Overnight:£25,000.00 |
Product Information
| Brand | Phoenix |
| Type | Data & Media Safes |
Description
THE PHOENIX FIRE FIGHTER FS0442E sets new standards for fire and security protection and is an ideal safe for small to medium sized enterprises.
From the Manufacturer
THE PHOENIX FIRE FIGHTER sets new standards for fire and security protection and is an ideal safe for small to medium sized enterprises.
FIRE PROTECTION (PAPER) - Tested to Swedish NT Fire 017 - 90 Paper (Size 1 or 2) or 120 Paper (Size 3), providing up to 90 or 120 minutes fire protection respectively for paper documents | FIRE PROTECTION (DIGITAL MEDIA) - Tested to MTC - DIP120 - 60DM fire test standard, providing 60 minutes fire protection for digital media, DVD's, USB memory stick and hard drives | SECURITY PROTECTION - The safe is recommended for an overnight cash risk of £2,500.00 or £25,000.00 valuables | DROP TEST - Fire and impact tested from 9.1 metres for resistance to the impact of falling through the burning floors of a building | FITTINGS - Each safe comes complete with height adjustable shelf and lockable cash/valuables drawer | FIXING - Ready prepared for floor fixing with fixing bolts for concrete supplied | SPECIAL FEATURES - Fitted with automatic slam shut door locking | COLOUR - Finished in a high quality scratch resistant paint RAL9003 White
LOCKING OPTIONS:-
Electronic - Fitted with R3 high security and user friendly electronic lock with clear LED display. To further enhance security the lock also features dual control, hidden code and scrambled code
Fingerprint - Fitted with an advanced high security touchscreen keypad & fingerprint lock with clear LED display, internal alarm, dual control, hidden code and scrambled code that can be programmed as standard with up to 128 fingerprints
Key - Fitted with a high quality key lock supplied with two keys
DELIVERY:-
Delivery of all Phoenix products is POA. Please see our trading guide for more details.