Phoenix Fortress Size 4 S2 Security Safe Key Lock White SS1184K
- SECURITY PROTECTION – Tested to the prestigious European S2 Security standard (EN14450 – ECB.S Certified) giving cash cover of £4,000 or Valuables cover of £40,000
- APPROVALS – UK Police approved (Secured by Design scheme) and the Association of Insurance Surveyors (AiS)
- LOCKING – Fitted with a high security double bitted VdS class 1 keylock
- CONSTRUCTION – Double wall construction with anti drill plates and re-locker protection for the door provide a safe of great strength
- FIXING – Ready prepared for floor fixing, with fixing bolts for concrete supplied
- COLOUR – Finished in a high quality scratch resistant White paint RAL9003
- Suitable for storage of controlled drugs whose active ingredients do not exceed 500 grams
- DELIVERY - POA
Select Product Options
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Material | Steel |
| Cash Rating | Overnight:£4,000.00 |
| Capacity | 74 Litres |
| AIS Approved | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 445x400x805mm |
| ECB.S Approved | Yes |
| Fixing | Floor & Wall |
| Fire Rating - Data | None |
| Fire Rating - Digital Media | None |
| Fire Rating - Paper | None |
| Form | Security Safe |
| Number Of Shelves | 2 Adjustable Shelves |
| Manufacturer | Phoenix |
| Lock Type | Key Lock |
| Internal Dimensions | 360x290x715mm |
| Internal Volume | 71-80 Litres |
| SBD Police Approved | Yes |
| Warranty | 2 Year Materials and Labour Warranty |
| Valuables Cover | Overnight:£40,000.00 |
| Weight | 54kg |
Product Information
| Brand | Phoenix |
| Type | Data & Media Safes |
Description
THE PHOENIX FORTRESS SS1184K is designed and tested to the latest and prestigious European test standards for Security Protection.
From the Manufacturer
THE PHOENIX FORTRESS is designed and tested to the latest and prestigious European test standards for Security Protection.
SECURITY PROTECTION - Tested to the prestigious European S2 Security standard (EN14450 - ECB.S Certified) giving cash cover of £4,000 or Valuables cover of £40,000 | APPROVALS - UK Police approved (Secured by Design scheme) and the Association of Insurance Surveyors (AiS) | CONSTRUCTION - Double wall construction with anti drill plates and re-locker protection for the door provide a safe of great strength | FIXING - Ready prepared for floor fixing, with fixing bolts for concrete supplied | COLOUR - Finished in a high quality scratch resistant White paint RAL9003 | Suitable for storage of controlled drugs whose active ingredients do not exceed 500 grams
LOCKING OPTIONS:-
Electronic - Fitted with a high security VdS class II electronic lock with time delay, dual code function & multiple user codes
Key - Fitted with a high security double bitted VdS class 1 keylock
DELIVERY:-
Delivery of all Phoenix products is POA. Please see our trading guide for more details.