‹ Prev
Next ›
Picking Steps - 400mm Platform - 8 Tread - Blue
Non-Returnable
- Non-slip punched platform (400D x 550W)
- Complete with spring loaded castors (up to 6 Tread), or tilt and push handles (7 & 8 Tread)
- Handrail for extra stability and to improve practicality (955mm above platform)
- Wide profile treads with a non-slip surface (200D x 550W)
- Maximum load capacity of 150kg
- Strong box section base for extra strength and stability
£820.30
Inc. VAT £984.36
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Steel |
| Country of Origin | UK |
| Dimensions | 745x1822x2955mm |
| Maximum Load | 150kg |
| Number Of Steps | 8 Tread |
| Platform Size | 400x500mm |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Tread Size | 200x550mm |
Product Information
| Brand | Climb-It® |
| Type | Ladders |
Description
These Climb-It® Picking Steps provide great mobility, coming complete with
spring loaded castors at the front for tread sizes 3 to 6, or tilt & push handles
for both 7 & 8 tread models
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.