‹ Prev
Next ›
Professional Folding Step with Tool Tray; 3 Tread; 150kg; Silver/Blue
Non-Returnable
- Certified to EN 131 Professional
- Large working platform - 275W x 400D mm
- Deep non-slip aluminium treads
- These units have an extra large standing platform, twin handrails, handy work tray & high support rail
- Distance from platform to top hand rail: 750mm
£170.25
Inc. VAT £204.30
Product Details
General Information
| Colour | Silver/Blue |
| Material | Aluminium |
| Dimensions | 445x805x1330mm |
| Country of Origin | China |
| Maximum Load | 150kg |
| Number Of Steps | 3 Tread |
| Platform Height | 580mm |
| Platform Size | 275x400mm |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Weight | 5kg |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Standards | EN 131 |
Product Information
| Brand | GPC |
| Type | Ladders |
Description
Certified to EN 131 Professional
Large working platform - 275W x 400D mm
Deep non-slip aluminium treads
These units have an extra large standing platform, twin handrails, handy work tray & high support rail
Distance from platform to top hand rail: 750mm
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.