‹ Prev
Next ›
Proplaz® Handy Tool Trolley; 3 Shelf; 100kg; Black/Silver
Non-Returnable
- Tough black polypropylene plastic shelves with strong, aluminium uprights
- Includes dividers for tool tray organisation
- Ideal for production & maintenance in manufacturing, workshops, warehousing etc
- On four 100mm dia. swivel castors (2 braked)
- 100kg capacity
- Self assembly required
- Overall H x W x D: 1310 x 550 x 460mm
- Weight 8kg
£128.75
Inc. VAT £154.50
Product Details
General Information
| Colour | Black/Silver |
| Material | Steel/Plastic |
| Dimensions | 550x460x1310mm |
| Country of Origin | Taiwan |
| Maximum Load | 100kg |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Weight | 8kg |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Tyre Type | Rubber |
| Style | 3-Tier |
Product Information
| Brand | Proplaz |
| Type | Trolleys |
Description
Capacity kg: 100.
Colour: Black/red.
Depth mm: 460.
GTIN: 5059908059844.
Height mm: 1310.
Material: Plastic/aluminium.
No. of Trays: 3.
No. of Wheels: 4.
Overall Height mm: 1310.
Overall Length mm: 550.
Overall Width mm: 460.
Type: Tool trolley.
Weight kg: 8.
Wheel Brakes: Yes.
Wheel Diameter mm: 100.
Wheel Type: Swivel, 2 braked.
Width mm: 550.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.