‹ Prev
Next ›
Rexel Classic Lever Arch File Paper on Board A4 80mm Spine Width Black/Green (Pack 10) 26145EAST
Non-Returnable
- Useful index panel and project planner on inside front and back covers for enhanced project planning or archiving
- Our strongest ever Classic Lever Arch File with slotted covers to provide extra stability when in use and thumbhole in the spine to allow for easy shelf retrieval
- 80mm Width spine holds up to 600 sheets (80gsm)
£246.72
Inc. VAT £296.06
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Size | A4 |
| Product colour | Black |
| Spine width | 8 cm |
| Width | 285 mm |
| Length | 318 mm |
| Package width | 192 mm |
| Package depth | 482 mm |
| Package height | 482 mm |
Product Information
| Brand | Unbranded |
| Type | Lever Arch File |
Description
Black & Green “cloud” paper cover with contrasting cream lining paper. Useful index panel and project planner on inside front and back covers. Metal-edged corners to prevent scuffing. Finger ring for easy retrieval. Slotted covers provide added file stability. 80mm spine width and mechanism for optimum paper capacity. Available in packs of 10. Free Sheet of Spine Labels. - Our strongest ever Classic Lever Arch Files. - Improved styling, design and quality adding extra durability.