70% Off
‹ Prev
Next ›
Rexel Momentum X406 Cross Cut Shredder 15 Litre 6 Sheet Black 2104569
- Shreds up to 6 sheets in one pass (80gsm)
- P-4 (4x28mm), 1 x A4 sheet into 400 cross cut pieces
- 15L bin capacity, 125 A4 sheets
- Easily shreds multiple documents, even with staples and paperclips on the corners
£69.56
RRP: £229.80
Inc. VAT £83.48
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Shredding type | Cross shredding |
| Working width | 22 cm |
| Shredding staples | Yes |
| Paper shredding | Yes |
| Shredding paper clips | Yes |
| Shredding size | 4x28 mm |
| Basket volume | 15 L |
| Basket capacity | 125 sheets |
| Security level (paper) | P-4 |
| Duty cycle | 3 min |
| Product colour | Black, Silver |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4 |
| Width | 325 mm |
| Depth | 229 mm |
| Height | 343 mm |
| Weight | 3.5 kg |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Shredder |
Description
Rexel Momentum X406 Cross Cut Paper Shredder The power to shred more! The Momentum X406 paper shredder shreds up to 6 sheets (80 gsm) in to P-4 (4x28mm) cross cut pieces, with a 15L bin which holds 125 A4 sheets.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.