‹ Prev
Next ›
Rexel Promax QS RPX612 Cross Cut Shredder 12 Litre 6 Sheet Black 2104579
- Shreds up to 10x A4 sheets (80gsm) at once
- P-4 DIN security level (4x40mm), 1 x A4 sheet into 400 cross cut pieces
- 12L bin capacity (132x A4 sheets) with a lift off shredder head. Transparent bin window to see when full
- Shreds staples, paper clips and credit cards
- 8 minutes continuous run time
- Ultra quiet operation < 60 DbA
- Manual and auto reverse / forward feature to release paper jams
- Overheat LED warning light
£326.36
Inc. VAT £391.63
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Shredding type | Cross shredding |
| Working width | 22 cm |
| Shredding staples | Yes |
| Paper shredding | Yes |
| Credit cards shredding | Yes |
| Shredding paper clips | Yes |
| Shredding size | 4x40 mm |
| Basket volume | 12 L |
| Basket capacity | 132 sheets |
| Noise level | 60 dB |
| Viewing window | Yes |
| Shredding capacity | 6 sheets |
| Security level (paper) | P-4 |
| Duty cycle | 8 min |
| Reverse | Yes |
| Product colour | Black |
| Media weight | 80 g/m² |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4 |
| Width | 378 mm |
| Depth | 210 mm |
| Height | 320 mm |
| Weight | 9.5 kg |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Personal Shredders |
Description
Rexel ProMax QS RPX612 Cross Cut Paper Shredder The ProMax QS RPX612 shreds up to 6 sheets (80 gsm) at a time in to P-4 (4x40mm) cross cut pieces, with a 12L bin which holds 132x A4 sheets.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.