30% Off
‹ Prev
Next ›
RHINO 8 x 6.5 Exercise Book 32 Page, Light Green, F12/B (Pack of 10)
- 8 x 6.5” (approx. 200 x 165mm)
- Ruled with 12mm feints on one side and plain unruled on the reverse
- Education-standard 75gsm smooth white paper
- Sturdy and resilient 100% recycled 225gsm manilla cover
- Help Save the Rhino with our regular donations to the UK charity – over £100,000 since 2006
- Market-leading RHINO brand
- 100% recyclable
- Printed using solvent-free, water-based inks
- Paper sourced from sustainable European forests
- Made in EU
£4.90
RRP: £7.00
Inc. VAT £5.88
Product Details
General Information
| Binding | Stapled |
| Cover Material | 225gsm Manilla |
| Cover Colour | Green |
| Ruling Colour | Grey |
| Paper Colour | White |
| Paper Grammage | 75gsm |
| No. of Pages | 32 Pages |
| Rulings | Feint Ruled & Plain |
| Size | 200x165mm |
| Environment Support | 100% recyclable |
| Cover Design/Colour | Light Green |
| Country of Origin | Made in EU |
| Dimensions | 200x165mm |
| Books or Sheets | Books |
| Book/Sheet Size | 8x6.5in |
| Ruling Description | 12mm Ruled / Plain Alternative Pages |
| Manufacturer | Victor Stationery |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Weight | 6kg |
Product Information
| Brand | Rhino |
| Type | Exercise Books & Paper |
Description
These high-quality RHINO 8 x 6.5” (approx. 200 x 165mm) school exercise books come with 32 pages, ruled with 12mm feint lines on one side and plain unruled on the reverse, and are ideal for making notes and diagrams or sketches. And with the education-standard smooth white paper, you can write on both sides.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.