30% Off
‹ Prev
Next ›
RHINO A4 Cornell Exercise Book 80 Page Purple 8mm Ruled (Pack of 10)
- A4 (approx. 297 x 210mm)
- Cornell ruling with 8mm lines and dot margins - designed to help focus students on note-taking in class and support recall and revision for exams
- Education-standard 75gsm smooth white paper
- Sturdy and resilient 100% recycled 225gsm manilla cover
- Help Save the Rhino with our regular donations to the UK charity – over £100,000 since 2006
- Market-leading RHINO brand
- 100% recyclable
- Printed using solvent-free, water-based inks
- Paper sourced from sustainable European forests
- Made in EU
£14.42
RRP: £20.60
Inc. VAT £17.30
Product Details
General Information
| Binding | Stapled |
| Cover Material | 225gsm Manilla |
| Cover Colour | Purple |
| Paper Colour | White |
| Paper Grammage | 75gsm |
| No. of Pages | 80 Pages |
| Rulings | Cornell Feint Ruled |
| Size | A4 |
| Environment Support | 100% recyclable |
| Cover Design/Colour | Purple |
| Country of Origin | Made in EU |
| Dimensions | 297x210mm |
| Book/Sheet Size | 297x210mm |
| Books or Sheets | Books |
| Ruling Description | 8mm Feints with Dot Grid Margins |
| Manufacturer | Victor Stationery |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Weight | 11kg |
Product Information
| Brand | Rhino |
| Type | Exercise Books & Paper |
Description
The high quality RHINO A4 Cornell exercise books with 80 pages of education standard smooth white paper are designed to help students condense and organise notes. The pages are divided into sections, with 8mm lines on the right-hand side for notes and presenting core work, a dotted grid on the left for keywords and cues, lists, spider-maps, adding diagrams, pictures or drawings, and a summary area on the bottom. The layout of the exercise books makes them particularly useful during exam time and provides a quick and efficient method for revising.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.