30% Off
‹ Prev
Next ›
RHINO A4 Exercise Book 80 Page, Light Blue, S10 (Pack of 10)
- A4 (approx. 297 x 210mm)
- Ruled with 10mm squares
- Education-standard 75gsm smooth white paper
- Sturdy and resilient 100% recycled 225gsm manilla cover
- Help Save the Rhino with our regular donations to the UK charity – over £100,000 since 2006
- Market-leading RHINO brand
- 100% recyclable
- Printed using solvent-free, water-based inks
- Paper sourced from sustainable European forests
- Made in EU
£11.64
RRP: £16.63
Inc. VAT £13.97
Product Details
General Information
| Binding | Stapled |
| Cover Colour | Blue |
| Cover Material | 225gsm Manilla |
| Ruling Colour | Grey |
| Paper Grammage | 75gsm |
| Paper Colour | White |
| No. of Pages | 80 Pages |
| Rulings | Squared |
| Size | A4 |
| Environment Support | 100% recyclable |
| Cover Design/Colour | Light Blue |
| Country of Origin | Made in EU |
| Dimensions | 297x210mm |
| Books or Sheets | Books |
| Ruling Description | 10mm Squares |
| Manufacturer | Victor Stationery |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Weight | 11kg |
Product Information
| Brand | Rhino |
| Type | Exercise Books & Paper |
Description
Designed for classroom use, this Rhino A4 exercise book contains 80 pages of feint ruled with 10mm squares on education standard smooth, white paper. Ideal for mathematical work, and colour coordinating different lessons, this exercise book has sturdy, manilla covers in light blue. Supplied in a pack of 50 books.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.