63% Off
‹ Prev
Next ›
RHINO 13 x 9 Oversized Exercise Book 80 Page, Dark Green, F8M (Pack of 50)
- Size: A4+ (13 x 9 inches)
- Ruled with 8mm lines
- 80 pages of 75gsm education standard paper
- Every purchase will help the charity 'Save the Rhino International
- Printed using solvent-free, water-based inks
- 100% recycled, sturdy and resilient manilla cover
- Paper sourced from sustainable European forests
- Made in the EU
- Colour: Dark Green
- Pack of 50
£45.34
RRP: £122.24
Inc. VAT £54.41
Product Details
General Information
| Binding | Stapled |
| Cover Colour | Green |
| Cover Material | 225gsm Manilla |
| Ruling Colour | Grey & Red |
| Paper Grammage | 75gsm |
| Paper Colour | White |
| No. of Pages | 80 Pages |
| Rulings | Feint Ruled & Margin |
| Size | 339x240mm |
| Environment Support | 100% recyclable |
| Cover Design/Colour | Dark Green |
| Country of Origin | Made in EU |
| Dimensions | 339x240mm |
| Book/Sheet Size | 13x9in |
| Books or Sheets | Books |
| Ruling Description | 8mm Ruled & Margin |
| Manufacturer | Victor Stationery |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Weight | 14.05kg |
Product Information
| Brand | Rhino |
| Type | Exercise Books & Paper |
Description
Designed for classroom use, this Rhino A4+ exercise book contains 80 pages of feint ruled lines for neat note taking in lessons. Ideal for colour coordinating different lessons, this exercise book has sturdy, manilla covers in dark green. Supplied in a pack of 50 books.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.