65% Off
‹ Prev
Next ›
Rhino A4 Twinwire Hardback Notebook 160 Page Feint Ruled 8mm (Pack 5) - RTWA4B-2
- A4 (297 x 210mm approx.)
- 160 pages ruled with 8mm feints
- Quality smooth white paper
- Superior quality, durable hardback cover
- A notebook that’s simple, functional and practical
- Help Save the Rhino with our regular donations to the UK charity – over £100,000 since 2006
- Market-leading RHINO brand
- 100% recyclable
- Printed using solvent-free, water-based inks
- Paper sourced from sustainable European forests
- Made in EU
£21.00
RRP: £59.88
Inc. VAT £25.20
Product Details
General Information
| Size | A4 |
| Environment Support | 100% recyclable |
| Dimensions | 297x210mm |
| Cover Colour | Blue |
| Cover Material | Hardback Cover |
| Country of Origin | Made in EU |
| Binding | Loop Wire |
| Grammage | 70gsm Paper |
| Manufacturer | Victor Stationery |
| Rulings | Feint Ruled |
| Ruling Description | 8mm Feint |
| Pages | 160 Page |
| Paper Colour | White |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Weight | 2.7kg |
Product Information
| Brand | Rhino |
| Type | Notebook |
Description
The RHINO A4 twinwire hardback notebook is a safe space for ideas, notes, and everything you’ll need to get the job done. It’s 160 pages of high-quality lined paper, tucked safely away under a heavy and durable hard cover. All with the advantage of twinwire binding so it’s easy to fold back or lay flat as you work.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.