‹ Prev
Next ›
Safety Steps with Safety Lock - 7 Tread
Non-Returnable
- Elevate Your Efforts: Effortless locking system for stability or mobility
- Surefooted Advantage: Wide platform with non-slip surface and kick board
- Climb Confidently: Wide profile treads with reliable non-slip surface
- Secure Progress: Safe guardrail with spring gate for enhanced safety
- Heavyweight Partner: Tackles up to 150kg loads with ease
£1,558.50
Inc. VAT £1,870.20
Product Details
General Information
| Colour | Silver |
| Material | Aluminium |
| Dimensions | 860x1900x2850mm |
| Country of Origin | Turkey |
| Maximum Load | 150kg |
| Number Of Steps | 7 Tread |
| Platform Size | 600x610mm |
| Platform Height | 1750mm |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Standards | EN 131 |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Weight | 67.2kg |
Product Information
| Brand | Climb-It |
| Type | Ladders |
Description
Easy to use locking system which raises and lowers the wheels to provide stability when working & to be easily moved when not in use Wide platform with a non-slip surface kick board Wide profile treads with a non-slip surface Safe guardrail and spring gate Maximum load capacity of 150kg
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.