8% Off
‹ Prev
Next ›
Samsung CLT-K809S (SS607A) Black Toner Cartridge
- Works with Original
- Samsung
- CLX: CLX-9201NA
- SCX: SCX-9201NA
- Samsung
- Original HP Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- Ideal for producing the sharp black text and professional-quality graphics you need—page after page—at the speeds your Samsung printer was built for.
- Depend on Original HP Toner Cartridges designed specifically for your Samsung
- printer.
- Toner cartridge
£41.15
RRP: £44.74
Inc. VAT £49.38
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | CLX-9301NA, 9251NA, 9251ND, 9201NA, 9201ND |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 20000 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CLT-K809S |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business, Home |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Width | 135 mm |
| Depth | 547 mm |
| Height | 142 mm |
| Package width | 551 mm |
| Package depth | 137 mm |
| Package height | 143 mm |
| Package weight | 1.18 kg |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 5.1 |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge |
Product Information
| Brand | Samsung |
| Type | Toner |
Description
Ideal for producing the sharp black text and professional-quality graphics you need—page after page—at the speeds your Samsung printer was built for.\nPrint high-quality documents with Original HP Toner Cartridges that were designed for your Samsung printer for worry-free performance. Keep business productivity high and print more with optional high-yield cartridges.[1]
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.