‹ Prev
Next ›
Spring Load Steps - 2 Tread - Blue
Non-Returnable
- Non-slip punched platform (400 x 550mm)
- Handrail for extra stability and to improve practicality (940mm above platform)
- Wide profile treads with a non-slip surface (200 x 550mm)
- Maximum load capacity of 150kg
- 4 x spring loaded castors which lowers the unit when weight is applied
- Strong box section base for extra strength and stability
£482.95
Inc. VAT £579.54
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Steel |
| Country of Origin | UK |
| Dimensions | 600x640x1460mm |
| Maximum Load | 150kg |
| Number Of Steps | 2 Tread |
| Platform Size | 400x550mm |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Tread Size | 550x200mm |
Product Information
| Brand | Climb-It® |
| Type | Ladders |
Description
These Climb-It® Spring Loaded Steps provide stability to the user, coming with 4 spring loaded castors which
which engage or disengage, depending on whether or not weight is applied.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.