‹ Prev
Next ›
StarTech.com 12.1 Inch Touch Laptop Privacy Screen
Non-Returnable
- PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: Privacy screen uses a Micro-louver technology that darkens your 12.1” Laptop screen view from the sides (+/- 30 degrees from centre); Keep your data private and prevent visual eavesdropping in public spaces
- FOR 12.1” LAPTOPS: Designed to fit laptops with a 12.1” 16:10 display; Dimensions: 10.3x6.5in (261x164mm); Filter will not interfere with top-mounted webcams, sensors, or when closing the lid; Verify display size & aspect ratio before ordering
- FLIP-UP WITH TOUCH: Flip-Up mounting feature allows you to quickly lift-up the privacy filter to share contents without uninstalling the filter; Computer touch responsiveness is preserved by the ultrathin yet robust security shield, enabling seamless use
- REDUCE EYE STRAIN: This laptop privacy screen blocks up to 51% of blue light, which helps to reduce digital eye strain and improves visual comfort during prolonged use; Light transmittance of 60% for better screen readability
- HASSLE-FREE APPLICATION: Install the privacy screen protector using the included adhesive strips, slide-mounting tabs or flip-up tabs; Designed for use with displays that have raised bezels
£31.84
Inc. VAT £38.21
Product Details
General Information
| Colour | Transparent |
| Anti-Glare | Yes |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| For Device Type | Laptop 12.1in |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Privacy Filter | Yes |
| Frameless | Yes |
| Weight | 100g |
| Screen Size | 12:1in |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Screen Filters |
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.