‹ Prev
Next ›
StarTech.com 3 ft DisplayPort to VGA Adapter Converter
Non-Returnable
- DISPLAYPORT TO VGA CABLE: 3ft (1m) DisplayPort 1.2 (HBR2) adapter cable lets you connect a single VGA display supporting 2048x1280, 1920x1200 & 1920x1080 (1080p) at 60Hz; EDID & DDC pass-through ensure compatibility between source & display
- COMPATIBILITY: Active digital to analog converter supports DP or DP++ source w/ standard DP connector incl workstations, desktops (AMD/Nvidia), laptops, small form factor computers & docking stations
- INTEGRATED DISPLAY CABLE: Adapter cable has a slim & flexible design w/ adapter chip built into VGA connector reducing clutter & providing a tidy install at your desk workstation in the office or home office
- LATCHING DISPLAYPORT & SCREW LOCKING VGA: Latching DP connector ensures a solid host connection, and chip built into VGA connector minimizes signal loss / Supports VGA screw locking cable to prevent cable from coming loose or accidental disconnection
- EASY TO USE: With no software or drivers required, the DP to VGA video converter cable/cord works with any OS including macOS, Windows & Ubuntu / DP Source to VGA Monitor/Display/Projector/ DisplayPort Male to VGA Male Cable
£22.44
Inc. VAT £26.93
Product Details
General Information
| Form | DisplayPort Cable |
| Cable length | 0.91 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Maximum resolution | 2048 x 1280 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 2048 x 1280 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HBR2 support | Yes |
| Product colour | Black |
| Chipset | Analogix - 9832 |
| Plug and Play | Yes |
| Converter type | Active video converter |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 40 - 85% |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight | 79 g |
| Width | 40 mm |
| Depth | 915 mm |
| Height | 15 mm |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 240 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 90 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 420 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 435 mm |
| Products per master (outer) case | 220 pc(s) |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Computer Cables |
Description
Connect a DisplayPort-equipped PC to a nearby VGA monitor/Projector, with a short 3 foot cable
The DP2VGAMM3B active DisplayPort to VGA converter cable lets you connect your DisplayPort-equipped desktop or laptop directly to a nearby VGA monitor or projector, saving the expense of additional adapters while eliminating the clutter of excess cable.
Plus, because the converter cable supports video resolutions up to 1920x1200 you can convert a DisplayPort video source to VGA without sacrificing video quality.
The DP2VGAMM3B is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.