StarTech.com 3m Lightning Connector to USB Cable
- 1x Apple Lightning (8-pin) Connector_x000D_
- 1x USB-A male connector_x000D_
- Offers 3m in cable length_x000D_
- Reversible Lightning connector_x000D_
- Aluminum-Mylar Foil with Braided Shielding_x000D_
- Supports high-speed USB data transfer rates of up to 480 Mbps_x000D_
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | Lightning |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | White |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| USB version | USB 2.0 |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Plug and Play | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Weight | 102 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 152 mm |
| Package depth | 204 mm |
| Package height | 21 mm |
| Package weight | 148 g |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Master (outer) case width | 345 mm |
| Master (outer) case length | 358 mm |
| Master (outer) case height | 326 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Computer Cables |
Description
Charge and Sync your Apple Lightning-equipped devices over longer distances
The USBLT3MW 10ft/3m Lightning to USB Cable for iPhone, iPod and iPad enables long-range syncing and charging of your Lightning-enabled mobile digital devices – making it ideal for people on the move who need to access their device while it’s charging. The cable features heavy gauge (20 AWG) wire for overcoming distance restrictions and allowing for full charging power at a distance of up to 3m, with no loss of charge time.
The reversible 8-pin Lightning connector can be plugged into your iOS-enabled device with either side facing up, meaning there is no wrong way of inserting the cable into the device.
This durable cable is Apple MFi certified and backed by StarTech.com's 2-year Warranty to ensure dependable performance.
The StarTech.com Advantage
- Maintain optimal charge time over longer distances, with a heavier gauge of wire
- Complements your white Apple mobile devices
- Guaranteed reliability