StarTech.com 4 Port 1U Rackmount USB KVM Switch with OSD
- OS Independent No drivers or software required
- Auto-scan function automatically selects computer sequentially
- Front panel push-button and Hotkey switching allow easy computer access
- Identifies and selects computers by the names assigned using the OSD
- USB console connections
- Rename connected computers for easy identification
- OSD security allows each PC to be password protected
- Plug-and-play system configuration
- Supported Wide Screen Resolutions: 1920x1200, 1920x1080, 1680x1050, 1400x1050, 1440x900, 1360x768
- Supported 4 : 3 Resolutions: 1920x1440, 1600x1200, 1280x1024, 1024x768
- StockCode: 8ST10011660
Product Details
General Information
| Connection | 4 x VGA Female |
| Colour | Black |
| Number of computers controlled | 4 |
| Keyboard port type | No |
| Mouse port type | No |
| Video port type | VGA |
| Console ports | USB A, VGA (D-Sub) |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 5 |
| Console USB ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Audio connections | No |
| DC-in jack | Yes |
| Maximum resolution | 1920 x 1440 pixels |
| Maximum analog resolution | 1920 x 1440 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Daisy chain | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Housing material | Steel |
| LED indicators | Power |
| Hot keys | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 143000 h |
| Certification | CE, FCC, TAA, REACH |
| Built-in display | No |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Input voltage | 110 - 240 V |
| Input current | 0.2 A |
| Output voltage | 9 V |
| Output current | 0.6 A |
| Power consumption (typical) | 5.4 W |
| External power adapter | Yes |
| Power plug type | Type M |
| Compatible power plug types | AU, EU, UK, US |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Width | 220 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 43 mm |
| Weight | 957 g |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Cables |
Description
Control up to 4 VGA and USB computers from a single keyboard, mouse and monitor
The SV431DUSBU 4 Port 1U Rack Mountable USB KVM Switch with OSD lets you control multiple USB based computers from a single console (USB keyboard, USB mouse, monitor).
Convenient push-button and hot-key controls provide quick, reliable switching between connected computers while manual and auto-scan switching modes and an On Screen Display (OSD) offer additional control options.
Designed to ensure maximum space efficiency, the USB KVM switch features a slim 1U design that fits neatly into a server equipment rack/cabinet (with optional mounting bracket SV431RACK) and offers rear cable connections to eliminate cable tangles and minimize workspace disruption.
Backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
- Extracting the keyboard strokes from the USB connection this KVM enables hot key support for wireless keyboard and mouse combo kits that use a single USB receiver
- On Screen Display adds the ability to rename connected computers for easy identification and provides per-port password security
- Absolutely no software or drivers required providing a completely OS independent KVM solution