‹ Prev
Next ›
StarTech.com 4 Port USB 3.0 Hub - USB-A to 4x USB-A - SuperSpeed 5Gbps Portable USB 3.1 Gen 1 Type-A Hub - USB Bus Powered - Laptop/Desktop USB Hub with Long Cable 28cm & Cable Management~4 Port USB 3.0 Hub - USB-A to 4x USB-A - SuperSpeed 5Gbps Portable
Non-Returnable
- Connect four USB-A devices to a single USB-A port on your host device
- Durable plastic housing that's lightweight
- Sleek warp-around cable management system
- The USB hub is OS independent ensuring support on a wide range of platforms including Windows, macOS, Linux, iPadOS, Chrome OS and Android
- Built-in host cable is 28 cm long
- 2-year warranty
- StockCode: 8STHB30AM4AB
£POA
Product Details
General Information
| Colour | Black / Space Grey |
| For Use With | USB-A Devices |
| Height | 0.8" |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Length | 5.3" |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 2.60 oz |
| Width | 2" |
| Product Name | Usb Hub |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | USB Hubs & Adaptors |
Description
This 4 Port USB Hub enables you to connect four SuperSpeed USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) peripherals to your USB-A laptop or computer, an ideal solution for adding USB ports to a device that has limited USB ports available. It features a wrap-around cable manager, allowing you to tuck away the built-in cable for easy portability.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.