‹ Prev
Next ›
StarTech.com 4-Way 12.3 Inch Microsoft Surface Pro Privacy Screen
Non-Returnable
- PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: 4-way privacy screen for 12.3” Surface Pro featuring Micro-louver technology that obscures the view outside a 60-degree viewing angle; Keep confidential data private and prevent visual eavesdropping in public spaces or travel
- FOR 12.3-INCH SURFACE PRO: Privacy shield designed to fit 12.3-inch Surface Pro 4, 5, 6, 7, and 7+ models; Exact fit will not interfere with the camera, sensors around the display, or speakers; Screen protector with anti-glare matte finish
- 4-WAY PRIVACY AND TOUCH SUPPORT: Security shield maintains privacy within a range of +/- 30 degrees from the centre in both portrait and landscape modes; Touch-enabled privacy filter ensures an interactive experience while safeguarding on-screen content
- SELF-ADHESIVE APPLICATION: Includes full installation kit and instructions for one-time application directly to the computer screen for a secure and long-lasting fit
- REDUCE EYE STRAIN: Surface privacy screen protector blocks up to 51% of blue light, helping to reduce digital eye strain and improve visual comfort during prolonged use; 60% light transmittance for improved screen readability
£21.85
Inc. VAT £26.22
Product Details
General Information
| For Device Type | Surface Laptop Go 12.3in |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Anti-Glare | Yes |
| Colour | Black |
| Frameless | Yes |
| Privacy Filter | Yes |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Screen Size | 12.3in |
| Weight | 100g |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Screen Filters |
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.