Product Details
General Information
| Colour | Black/Grey |
| For Use With | USB-C Devices |
| Height | 1.30" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Compatibility |
Apple Products:
|
| Country of Origin | China |
| Package Contents |
|
| Product Name | USB C Multiport Adapter |
| USB Type-C Detail | USB 3.1 USB Type C (10 pin, Gen 2, 10 Gbps), USB 3.1 USB Type C (10 pin, Gen 2, 10 Gbps) |
| Weight (Approximate) | 9.80 oz |
| Width | 3.50" |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Docking Station |
Description
This USB-C Gen 2 10Gbps multiport adapter, with backward USB-C laptop compatibility, turns your USB-C ® or Thunderbolt™ 3 Windows laptop, MacBook Pro, iPad Pro, Surface, Chromebook, or Android tablet into a workstation, anywhere you go. The USB 3.2 Gen 2 Type-C hub adapter features a unique portable, circular design and all of the essential connections HDMI, DisplayPort, VGA video options 10Gbps USB-C & USB-A peripheral ports Attached 24cm (10 in) USB-C® host cable Three Video Output Options This USB-C multiport adapter features HDMI, DisplayPort, and VGA ports providing you with three single video output options for your workstation setup or boardroom presentations including support for an ultra-wide monitor. HDMI (Up to 4K 60Hz with DP 1.4 and HDMI 2.0 HDR) DisplayPort (Up to 4K 60Hz with DP 1.4) VGA (Up to 1080p) Designed for Portability & Ease of Use The USB-C travel dock features a compact circular design and an attached extended length 24cm (10 in.) host cable, accommodating a wide variety of setups. Bus-powered for most applications, there's no need to carry around a separate bulky power adapter. If extra power required, you can use your external USB-C laptop power adapter with support for up to 75W Power Delivery pass-through (15W for docking station & rest for charging). Installation is fast and simple, with native support in most operating systems, and at only 7 ounces (198 g) and taking up less space than your smartphone, this dock easily fits in your laptop bag or briefcase with a convenient wraparound cable. Essential Port Configuration In addition to the video outputs, the portable USB-C dock gives you two 10Gbps USB-A ports and one 10Gbps USB-C port to connect the latest and legacy USB devices. The adapter also integrates a Gigabit Ethernet port to access a wired network. More from the Manufacturer