‹ Prev
Next ›
Storm Chair Black Fabric With Arms OP000127
Non-Returnable
- Deep cushioned seat and backrest
- Triple lever mechanism with seat and back angle adjustment
- Ratchet height adjustable backrest
- Soft PU height adjustable arms
- Chrome 5 star base
Select Product Options
Colour: Black Fabric
£723.04
Inc. VAT £867.65
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Black |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Adjustable Headrest | No |
| Back Height | 510-610mm |
| Back/Seat Action | 3 Lever |
| Back Type | High |
| Back Width | 490mm |
| Base Finish | Chrome |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 690x650x1050mm |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | The OT Group |
| Warranty | 2 Year |
| Type of Arm | Height Adjustable |
| Style | Operator/Task |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Depth | 480mm |
| Seat Colour | Black |
| Seat Height | 510-610mm |
| Seat Width | 510mm |
| Seat Slide | No |
| With Arms | Yes |
| With Headrest | No |
| Weight | 20kg |
Product Information
| Brand | Storm |
| Type | Office Chairs |
Description
The storm is a firm favourite in the Dynamic range. It has an array of functions whilst maintaining a solid build quality. The deeply cushioned seat and backrest are upholstered with a durable Soft Bonded Leather and finished with a simple stitch detail. Height adjustable arms and 5 star chrome base are included.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.