‹ Prev
Next ›
Super Strength® Multi Purpose Trolley; 2 Storage Trays; 895 x 457 x 920; Swivel (x2 Braked)Castors; Polyethylene; 180kg; Blue
Non-Returnable
- Capacity 180kg
- Made from strong non-conductive polyethylene - will not pass an electrical current and is chemically inert
- Ergonomic push handle moulded into the top shelf
- L x W: 895 x 457mm
- Height: 870mm (2-tier), 920mm (3-tier)
- Depth of storage trays 63mm
- Mobile on 100mm dia. non-marking rubber swivel castors, 2 fitted with brakes
- Ideal for heavy duty use in workshops, maintenance departments, storerooms, warehouses, electronic, chemical and pharmaceutical industries
- Self assembly required
£221.40
Inc. VAT £265.68
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Polyethylene |
| Country of Origin | USA |
| Dimensions | 457x895x920mm |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Maximum Load | 180kg |
| Weight | 10kg |
| Warranty | 10 Year Warranty |
| Tyre Type | Non-marking Rubber |
| Style | 2-Tier |
Product Information
| Brand | Super Strength® |
| Type | Trolleys |
Description
Capacity kg: 180. Colour: Blue. Depth mm: 457. Distance Between Shelves Top/Bottom mm: 571. Height mm: 920. Length mm: 895. Material: Plastic. No. of Shelves: 2. No. of Tiers: 2. No. of Trays: 2. No. of Wheels: 4. Overall Height mm: 920. Overall Length mm: 895. Overall Width mm: 457. Product Type: 2 tier. Shelf Length mm: 895. Shelf Width mm: 457. Tray Depth mm: 457. Weight kg: 10. Wheel Diameter mm: 100. Wheel Type: Rubber tyred. Width mm: 457.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.