70% Off
‹ Prev
Next ›
Teknik Office Captain Grey Executive traditional study chair in grey fabric with driftwood finish on arms and five star base and matching padded armre
Ships 2-3 Business Days
- Traditional ”study” chair
- Hand applied ”antique” brass nail-head trim
- Elegant arms and five star base in driftwood finish
- Matching padded armrests for additional comfort
- StockCode: 12193TK
£217.70
RRP: £714.32
Inc. VAT £261.24
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | China |
| Back Width | 470mm |
| Manufacturer | Teknik |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Style | Executive Chairs |
| Seat Height | 470-570mm |
| Weight | 16.6kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Product Information
| Brand | Captain |
| Type | Office Chairs |
Description
The Teknik Office Captain Grey Executive Chair is our traditional study style chair in grey fabric, a wonderful addition for all styles of offices and study areas. It has hand applied antique style brass nail-head trim framing the upholstery, an elegant driftwood effect finish on the arms and five star base and matching padded grey fabric arm rests for additional comfort. A classic yet functional chair with the usual executive chair attributes such as reclining function with tilt tension and a height adjustable seat. This chair is great for home or work office use for up to 8 hours a day and is rated to 115kg.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.