70% Off
‹ Prev
Next ›
Teknik Office Colossus Extreme Heavy Duty 24 Hour Executive Bonded Leather Faced Office Chair With Fixed Arms Black - 7200
Ships 2-3 Business Days
- Extreme heavy duty chair, suitable for users up to 35 stone in weight
- Suitable for 24 hour use
- Bonded leather faced and generously sized seat and backrest
- Extreme heavy duty (35 stone) chair and suitable for 24 hour use
- Large heavy duty gas lift and castors
- Tilt function with tension control
- Stylish chrome armrests with soft pads for additional comfort
- Large reinforced base for added strength and stability
- Requires easy self assembly
£351.68
RRP: £1,153.96
Inc. VAT £422.01
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Bonded Leather |
| Chair Colour | Black |
| Back Width | 640mm |
| Back Height | 710mm |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Teknik |
| Recommended Weight Limit | 222kg |
| Recommended Usage | 24 Hours |
| Seat Depth | 500mm |
| Seat Height | 510-600mm |
| Seat Width | 590mm |
| Style | Executive Chairs |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Weight | 30.1kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Product Information
| Brand | Colossus |
| Type | Office Chairs |
Description
The Teknik Office Colossus Heavy Duty executive Chair in black is a fabulous complement for all office rooms with its bonded leather faced backrest and generously sized seat pad. It also benefits from stylish chrome armrests with soft pads, perfect for resting weary elbows. This chair also benefits from a large reinforced five star base for added strength and stability, a heavy duty gas lift seat height adjustment as well as tension control, making it the perfect companion for your home or work office needs. Rated up to 35 stone and great for up to 24 hours usage, the solidity and comfort of the Colossus is unrivalled. Sit back, relax and maybe even do some work!
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.