70% Off
‹ Prev
Next ›
Teknik Office Elegance Gull Wing Medium Back Cantilever Leather Look Visitor Chair Cream - 6959CRE
Ships 2-3 Business Days
- Gull wing armed medium back visitor chair
- Supple leather look upholstery with "mid century" styling
- Contrasting cross-woven accent fabric
- Requires easy self assembly
£193.78
RRP: £635.80
Inc. VAT £232.53
Product Details
General Information
| Colour | Cream |
| Material | Leather Faced |
| Frame | Metal Frame |
| Recommended Usage | 5 Hours |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| Leg Type | Cantilever Base |
| Manufacturer | Teknik |
| Seat Height | 480mm |
| Style | Visitors Chair |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Weight | 14.9kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Product Information
| Brand | Elegance |
| Type | Visitor Seating |
Description
The Teknik Office Elegance Medium Visitor Chair in Cream is our wing armed supple leather look upholstery offering for those that wish for a unique managerial chair thats as comfortable as it is stylish. It benefits from a pleasing contrast of black leather look : a chocolate cross-woven accent fabric and has a “Mid century” styling. The bright cantilever frame adds to its smart appearance and it looks great next the the matching Elegance Medium Executive Chair. This chair is great for home or work office use for up to 5 hours a day and is rated to 150kg. This chair is also available in Black with chocolate accenting as well as the same in a high backed version.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.