70% Off
‹ Prev
Next ›
Teknik Office Ergo Comfort Air High Back Fabric Ergonomic Operator Office Chair with Arms Blue - 9500AIRBLUE/0270
Ships 2-3 Business Days
- 4 lever asynchronous mechanism
- Seat slide
- Forward ergo tilt seat (limited)
- Back angle adjustment
- Height Adjustable Arms
£209.09
RRP: £686.08
Inc. VAT £250.91
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Back Height | 570mm |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back/Seat Action | 4 Lever Asynchronous Mechanism/Seat Slide |
| Back Width | 470mm |
| Country of Origin | Poland |
| Recommended Weight Limit | 120kg |
| Recommended Usage | 24 Hours |
| Manufacturer | Teknik |
| Weight | 16.5kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Style | Executive Chairs |
| Seat Width | 500mm |
| Seat Height | 520-640mm |
| Seat Depth | 470mm |
Product Information
| Brand | Ergo |
| Type | Office Chairs |
Description
The Teknik Office Ergo Comfort Air Blue Fabric chair is our versatile multi-adjustable blue fabric executive operator chair, perfect for all environments and users! It has 4 multi-adjustments - a limited forward seat tilt, seat slide, back tilt and gas lift seat height adjustment for excellent user support as well as the added bonus of a pump up lumbar support for extra comfort. Certified for 24 hour use (BS5459-2: 2000) and with 150 kg rated gas lift, it's an ideal and affordable solution for all types of work and home environments. This chair comes with a sturdy nylon base and is available in Blue or Black Fabric. with height adjustable comfort armrests.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.