70% Off
‹ Prev
Next ›
Teknik Office Ergo Twin Deluxe Draughter High Back PU Operator Office Chair with Fixed Arms Black - 2900PU-BLK/1164/0288
Ships 2-3 Business Days
- Draughting high back chair including ring kit conversion
- Wipe clean finish
- Floating or fixed permanent contact backrest
- Gas lift seat height adjustment
- Height adjustable footring and extended gas lift
- Durable nylon base with glides for stability
- With Fixed Armrests
- Requires easy self assembly
£183.25
RRP: £601.28
Inc. VAT £219.90
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Polyurethane |
| Country of Origin | Poland |
| Back Height | 500mm |
| Back/Seat Action | Fixed or Floating Back |
| Back Width | 430mm |
| Recommended Weight Limit | 100kg |
| Recommended Usage | 5 Hours |
| Manufacturer | Teknik |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 15kg |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Style | Ergonomic Chairs |
| Seat Height | 570-850mm |
Product Information
| Brand | Ergo |
| Type | Office Chairs |
Description
The Teknik Office Ergo Twin Deluxe Drafter chair in a wipe clean Black PU Fabric is our entry level solution for counter work, easy to use and with a height adjustable footring for ”off floor” support and height specific leg comfort. It has a floating or fixed permanent contact backrest a height adjustable seat and fixed glides to stop the chair rolling away! Also available in Blue or Black Fabric and with Fixed Standard Armrests
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.