70% Off
‹ Prev
Next ›
Teknik Office Ergo Twin High Back PU Operator Office Chair with Height Adjustable Arms Black - 2900PU-BLK/0280
Ships 2-3 Business Days
- Contemporary twin lever high back operator chair
- Floating or fixed permanent contact backrest
- Gas lift seat height adjustment
- 150kg rated gas lift
- With Step Adjustable Armrests
- Requires easy self assembly
£139.23
RRP: £456.84
Inc. VAT £167.07
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Polyurethane |
| Country of Origin | Poland |
| Back Width | 430mm |
| Back/Seat Action | Independent Seat and Back Movement |
| Back Height | 500mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 120kg |
| Manufacturer | Teknik |
| Seat Height | 440-580mm |
| Style | Ergonomic Chairs |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Weight | 11kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
Product Information
| Brand | Ergo |
| Type | Office Chairs |
Description
The Teknik Office Ergo Twin PU Black is our contemporary, wipe clean twin lever high back operator chair. It has a floating or fixed permanent contact backrest, gas lift seat height adjustment and a sturdy nylon base. It also benefits from a 150kg rated gas lift. With Step adjustable armrest and is also available in Blue or Black Fabric.
Accepts Optional Chrome Base
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.