70% Off
‹ Prev
Next ›
Teknik Office Grayson Fabric Grey Chair with driftwood effect arms and matching five star base
Ships 2-3 Business Days
- Driftwood effect wooden arms and base
- Reclining function with tilt tension
- Gas lift seat height adjustment
- Requires easy self assembly
- StockCode: 12256TK
£184.21
RRP: £604.44
Inc. VAT £221.06
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | China |
| Back Width | 500mm |
| Back Height | 590mm |
| Manufacturer | Teknik |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Weight | 16kg |
| With Arms | Fixed Arms |
| Seat Height | 470-560mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 2 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Grayson |
| Type | Office Chairs |
Description
The Teknik Office Grayson Fabric Grey executive chair with its driftwood effect arms and matching five star base is a classic looking combination, ideal for all office surroundings. It features a gas seat height adjustment, reclining function with tilt tension control and matching padded (removable) arm covers to complete the look. It is ideal for use for up to 8 hours a day and rated to 115kg. The neutral grey fabric finish ensures that the Grayson perfectly blends in with all colour schemes which means it's office ready for all working and home environments.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.