70% Off
‹ Prev
Next ›
Teknik Office Polly Stool With A Standard Ring Kit Conversion Fixed Footring And Wipe Clean Seat
Ships 2-3 Business Days
- Gas lift seat height adjustment
- Foot ring for ‘off floor' support
- Easy clean soft polyurethane seat
- Requires easy self assembly
- StockCode: 50196TK
£137.80
RRP: £452.16
Inc. VAT £165.36
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Polyurethane |
| Country of Origin | Poland |
| Recommended Weight Limit | 100kg |
| Recommended Usage | 5 Hours |
| Manufacturer | Teknik |
| Style | Stools |
| Seat Height | 700-810mm |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Weight | 8kg |
| With Arms | Arms Available |
Product Information
| Brand | Polly |
| Type | Office Chairs |
Description
The Teknik Office Polly Drafting stool with its easy clean height adjustable seat made from polyurethane is a great option for occasional counter work. It is hardy easy to assemble and easy to use with a fixed footring for off floor support. The strong nylon base and fixed glides will stop this stool from rolling away! Perfect for all colour schemes with an optional chrome base.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.