70% Off
‹ Prev
Next ›
Teknik Office Siesta Luxury Leather Faced Executive Office Chair Black - 6916
Ships 2-3 Business Days
- Luxury leather look executive chair
- Deep-fill cushions for added style and comfort
- Gas lift seat height adjustment
- Deep fill cushions for added style and comfort
- Matching padded armrests
- Reclining function with tilt tension
- Gas lift seat height adjustments
- Requires easy self assembly
£206.69
RRP: £678.20
Inc. VAT £248.03
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Faux Leather |
| Back Height | 520mm |
| Back Width | 510mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Manufacturer | Teknik |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Style | Executive Chairs |
| Seat Height | 470-560mm |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 22.74kg |
Product Information
| Brand | Siesta |
| Type | Office Chairs |
Description
The Teknik Office Siesta Luxury leather look executive chair with sharp contrasting white stitching is not only a good looking chair : it is so VERY comfortable with its deep-filled padded cushions : youll feel like you could actually have a siesta. Perfect for all home and office environments : it is complimented by luxury matching padded armrests and a smart capped five star base. It also features a reclining function with tilt tension and a seat height adjustment. Perfect for up to 8 hours a day use and rated to 115kg.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.