Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Material | Fabric |
| Back Width | 1770mm |
| Back Height | 400mm |
| Chair Colour | Ocean Green |
| Country of Origin | China |
| Frame | Fully Upholstered |
| Manufacturer | Teknik |
| Leg Type | 4 Leg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 120kg per position |
| Seat Height | 440mm |
| Seat Width | 142mm |
| Seat Depth | 500mm |
| Style | Two Seater With Arms |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Weight | 30kg |
Product Information
| Brand | Skandi |
| Type | Reception Chairs |
Description
The Teknik Office Skandi 3 Seater Sofa is an elegant and simply designed reception armchair upholstered with a beautiful ocean green fabric and smart wooden feet. It has a comfortable long seat cushion which has ample space for up to three people and a matching button tufted backrest, super for relaxing in while you wait. There is no assembly required, perfect for instant use in all receptions and waiting areas. There is also a matching armchair and two seater sofa available.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.