Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Material | Fabric |
| Back Width | 830mm |
| Back Height | 400mm |
| Frame | Fully Upholstered |
| Country of Origin | China |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 120kg |
| Leg Type | 4 Leg |
| Manufacturer | Teknik |
| Weight | 16kg |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Seat Depth | 500mm |
| Seat Width | 480mm |
| Seat Height | 440mm |
| Style | Single Seat With Arms |
Product Information
| Brand | Skandi |
| Type | Reception Chairs |
Description
The Teknik Office Skandi Armchair is an elegant and simply designed reception armchair upholstered with a classy : neutral grey fabric and smart wooden feet. It has a comfortable cushioned seat and a matching button tufted backrest : super for relaxing in while you wait. There is no assembly required : perfect for instant use in all receptions and waiting areas. There is also a matching two and three seater sofa available.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.