70% Off
‹ Prev
Next ›
Teknik Office Warwick Grey Fabric Traditional Button Back Chair with driftwood effect arms and base.
Ships 2-3 Business Days
- Button tufted backrest
- Gas lift seat height adjustment
- Reclining function with tilt tension
- Requires easy self assembly
- StockCode: 12144TK
£201.43
RRP: £660.96
Inc. VAT £241.71
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Material | Fabric |
| Back Height | 680mm |
| Back Width | 530mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Teknik |
| Style | Executive Chairs |
| Seat Height | 430-530mm |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Weight | 17.7kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Product Information
| Brand | Warwick |
| Type | Office Chairs |
Description
The Teknik Office Warwick Grey Fabric is our traditional styled executive chair, a fabulous match for all home and office interiors. With its smart driftwood effect base, genuine button tufted backrest, matching padded armrests and smart and sleek upholstery, its ideal for all users' tastes. It also features a gas seat height adjustment and easy-tilt reclining function. It is great for use for up to 8 hours a day and rated up to 115kg.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.