‹ Prev
Next ›
Three Way Truck
Non-Returnable
- Can be used as a Sack Truck, a 4 Wheel Sack Truck or a Platform Truck
- Fully welded tubular steel construction
- Mobile on 2 x 200mm Fixed and 2 x 125mm Swivel Wheels
- Maximum load capacity of 300kg as Sack Truck, and 400kg as 4 Wheel Truck
£358.45
Inc. VAT £430.14
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Material | Steel |
| Dimensions | 490x835x1245mm |
| Country of Origin | UK |
| Maximum Load | 250kg (Sack Truck), 150kg (Platform Truck) |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Wheel Diameter | 2x 200mm / 2x 125mm |
| Weight | 27Kg |
Product Information
| Brand | Apollo |
| Type | Trucks |
Description
Our Apollo® Three Way Truck is designed to easily and quickly convert from a basic sack truck into a 4 wheel sack truck or platform truck. Perfect for a range of environments, the three way truck can move large bulky loads (up to 400kg as 4 wheel sack truck) and is easily manoeuvrable. Complete with strong, knuckle guard hand grips.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.