Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Steel |
| Dimensions | 470x770x1300mm |
| Country of Origin | UK |
| Maximum Load | 150kg |
| Number Of Steps | 3 Tread |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Weight | 12Kg |
| Tread Size | 400x200mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Climb-It® |
| Type | Ladders |
Description
These Climb-It® Tilt & Pull Steps are manufactured from strong tubular steel.
This range has anti-slip treads to ensure the user has good grip.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.