‹ Prev
Next ›
TP-Link 16-Port Gigabit Desktop Switch with 16-Port PoE+
Non-Returnable
- With 16 PoE+ ports, transfers data and power on one single cable
- Compliance with IEEE 802.3af/at PoE+, the switch supports PoE Power up to 30 W for each PoE port
- Supports PoE Power up to 120 W for all PoE ports*
- Up to 250 m data and power transmission range under Extend Mode**
- Priority Mode ensures high priority of ports 1–4 to guarantee the quality of the sensitive applications
- Isolation Mode allows one-click client traffic separation for higher security and performance
- Automatically reboots your dropped or unresponsive PoE-powered devices with PoE Auto Recovery
- Plug and play with no configuration required
£163.07
Inc. VAT £195.68
Product Details
General Information
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Cable types supported | Cat3, Cat4, Cat5, Cat5e, Cat6 |
| Port mirroring | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Cable length detection | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Protocol-based VLAN, Tagged VLAN |
| Number of VLANs | 32 |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| Forwarding rate | 23.81 Mpps |
| Store-and-forward | Yes |
| Number of queues | 4 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Jumbo frames | 9000 |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| IGMP snooping | Yes |
| Loop protection | Yes |
| Stackable | Yes |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 220 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| DC input voltage | 9 V |
| Input current | 0.6 A |
| Power consumption (typical) | 11.72 W |
| Power consumption (max) | 144.28 W |
Product Information
| Brand | TP-Link |
| Type | Hubs & Switches |
Description
TL-SG116P is an unmanaged switch with 16 Gigabit ports that requires no configuration and provides 16 PoE (Power over Ethernet) ports. It can automatically detect and supply power with all IEEE 802.3af/at compliant Powered Devices (PDs). In this situation, the electrical power is transmitted along with data in one single cable allowing you to expand your network to where there are no power lines or outlets, where you wish to fix devices such as APs, IP Cameras or IP Phones, etc.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.